kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

W zamęcie dnia codziennego - znajdź chwilę dla siebie!
2018/5/18 11:50:00

Czy zdarza Ci się narzekać na brak czasu? Zastanawiasz się, jak to się dzieje, że niektórzy są w stanie uporać się ze wszystkimi zadaniami i mają jeszcze czas na przyjemności, podczas gdy Tobie ledwie wystarcza go na codzienne obowiązki? Jesteś jedną z osób, które biegają w pośpiechu, aby zdążyć załatwić wszystkie najpilniejsze sprawy, a bilans dnia i tak wypada na ich niekorzyść? Możesz to zmienić. Przygotowaliśmy kilka pomysłów jak gospodarować czasem, by mieć go więcej dla siebie, dla rodziny i przyjaciół, na przyjemności czy po prostu na odpoczynek. Innymi słowy - wskazówki, jak łączyć przyjemne z pożytecznym!

Wyobraź sobie dzień, w którym udało Ci się zrealizować wszystko zgodnie z planem, bez niepotrzebnych nerwów, dzięki czemu wieczorem masz wciąż ochotę na uśmiech. Niemożliwe?Oto kilka sprawdzonych sposobów:
 1. Korzystaj z kalendarza lub innego systemu do zarządzania zadaniami.Notuj wszystko, co masz do zrobienia, począwszy od domowych obowiązków i spraw, o których musisz pamiętać (zapłacenie rachunków czy wizyta u kosmetyczki), po zadania, które czekają na Ciebie w pracy. Spisywanie czynności na kartce odciąży Twoją głowę od ciągłego zastanawiania się nad kolejnymi krokami i zmniejszy prawdopodobieństwo, że coś przeoczysz. Prowadzenie kalendarza usystematyzuje Twój dzień oraz pozwoli wyodrębnić najpilniejsze czynności, które wymagają natychmiastowego działania.

 2. Łącz przyjemne z pożytecznym.
  Twoje noworoczne postanowienia utknęły w miejscu. Tyle razy obiecywałaś sobie zapisanie się na aerobik, ale nie jesteś w stanie pogodzić tego z nadmiarem zajęć... Czemu nie miałabyś już od dziś zacząć ćwiczyć w domu? Zastanów się, jakie czynności sprawiają ci przyjemność. Oglądanie ulubionego serialu? Czytanie książki? Wykorzystaj ten czas na ćwiczenia - przecież możesz oglądać telewizję lub czytać, ćwicząc. Jeśli Twoje plany zapisania się na kurs języka angielskiego również nie doszły do skutku, spróbuj lekcji w formie audiobooków. Dlaczego nie uczyć się w trakcie drogi do pracy, bądź posłuchać kolejnej lekcji, prasując... Jeśli dręczą Cię wyrzuty sumienia, bo znowu nie udało Ci się spędzić z dziećmi tyle czasu, ile byś chciała, usiądź i pomyśl przez chwilę, co moglibyście robić razem. Może wspólna nauka języka obcego albo rodzinne wyjścia na basen, będą dobrą propozycją dla Was wszystkich.

 3. Wykorzystuj okazje do oszczędzenia czasu.
  Jedziesz na zakupy? Zastanów się wcześniej, czego potrzebujesz, a jeśli wybierasz się do supermarketu przygotuj listę, spisując produkty grupami (owoce, nabiał, chemia itp.), by nie wracać do odwiedzonych już alejek. Jeśli jest to możliwe, staraj się robić zakupy poza godzinami szczytu. Również będąc w sklepie możesz zaoszczędzić czas. Zapłać rachunki za prąd, wodę, gaz, telefon w kasie sklepu w trakcie zakupów lub na stacji benzynowej tankując samochód. Możliwość skorzystania z tej usługi masz wszędzie tam, gdzie zobaczysz pomarańczowe logo Moje Rachunki. Takich punktów jest w całej Polsce ponad 8 000. Sprzedawca skanuje kod kreskowy z Twojego rachunku, odczytując wartość Twoich danych oraz firmy wystawiającej rachunek. Wpłacasz do kasy kwotę powiększoną o aktualną prowizję i gotowe. Uregulowanie opłat w kasie sklepu to tańszy i szybszy sposób niż tradycyjne stanie w kolejce na poczcie.

 4. Nie jesteś sama: deleguj.
  Pamiętaj, że nie jesteś sama i nie wszystko musi spoczywać na Twoich barkach. Nie bój się podzielić swoimi obowiązkami z rodziną czy partnerem. Oni przecież też potrafią zadbać o siebie. Bądź odpowiedzialna za coś, w czym jesteś naprawdę niezastąpiona, ale nie bój się dzielić obowiązkami, w których ktoś może Cię wyręczyć, np. raz dziennie zmyć naczynia, pójść po zakupy, poodkurzać. Nie zakładaj, że jeśli sama czegoś nie zrobisz, to nie będzie to wyglądało tak, jak chcesz. Przekonaj się, że może być inaczej.

 5. 5. Wygospodaruj czas na relaks.
  Powodów zmęczenia jest wiele, ale efekt zawsze ten sam: organizm odmawia Ci posłuszeństwa, jesteś rozdrażniona, masz huśtawkę nastrojów i kłopoty z koncentracją. Każdej z nas zdarzają się gorsze dni, kiedy wracamy do domu zmęczone, nie mamy czasu zadbać o siebie, odczuwamy przygnębienie. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie w miesiącu „swojego dnia" i powiadomienie o tym domowników. Nałóż ulubioną maseczkę, wyskocz na manicure, posłuchaj relaksującej muzyki, spotkaj się z koleżankami. Taka forma odpoczynku jest konieczna, gdyż pozwoli Ci zregenerować siły i podtrzyma dobre samopoczucie. Już filozofowie mówili, że odrobina egoizmu jest dla zdrowia niezbędna, a przecież nie ma po co polemizować z mędrcami...

Umiejętne zagospodarowanie dnia sprawi, że będziesz miała więcej czasu dla siebie. Skorzystasz z tego nie tylko Ty, ale również osoby z Twojego otoczenia. Zaplanuj każdy dzień, zastanów się, które z codziennych czynności możesz połączyć i wykonać jednocześnie oraz pamiętaj o celebrowaniu wolnych chwil. Wtedy każdy dzień, w trakcie którego znajdziesz czas dla samej siebie, zakończysz z dobrym samopoczuciem.


()
Oprac: Natalia Rostworowska

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: odpoczynek, planowanie czasu, relaks, zmęczenie


 


 


 

Niezwykle aromatyczny, bogaty smakowo tort zadowoli zarówno miłośników klasycznych ciast jak i nie przepadających za słodkimi ciężkimi wypiekami.»