kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Małgorzata Foremniak w kampanii "Zostań rodziną zastępczą"
2009/11/20 16:30:00

9 listopada Ośrodek Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT wraz z Urzędem Miasta St. Warszawy rozpoczęły kampanię rekrutacyjną propagującą ideę opieki zastępczej. Organizatorzy rekrutacji liczą, że dzięki podjętym działaniom komunikacyjnym uda się im wypromować rodzicielstwo zastępcze jako satysfakcjonujący i twórczy zawód oraz rekrutować kolejne osoby, predysponowane i gotowe podjąć się opieki nad czekającymi na nią dziećmi. Akcja informacyjna ma charakter ogólnopolski, natomiast rekrutacja dotyczy przede wszystkim Warszawy i jej okolic.

„Brak wystarczającej wiedzy na temat opieki zastępczej oraz szereg stereotypów i barier społecznych powoduje, że mimo wsparcia oferowanego przez PORT, zaangażowania szeregu jednostek, działających w imieniu Urzędu Miasta, a także wprowadzanych zmian systemowych wciąż brakuje kandydatów na opiekunów zastępczych" - o potrzebie promocji rodzicielstwa zastępczego mówiWłodzimierz Paszyński, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. „O opiece zastępczej bez wahania mogę powiedzieć, że to najbardziej twórczy zawód świata. Moim marzeniem jest, by każde dziecko w Polsce miało równe szanse na życiowym starcie. Rodziny zastępcze otwierają takie szanse przed setkami dzieci, dając im możliwość dorastania w ciepłym, pełnym zrozumienia i miłości domu, co jest konieczne do prawidłowego rozwoju młodego człowieka" - mówi Małgorzata Foremniak, przyjaciel kampanii. „Mam nadzieję, że ta akcja pomoże przekonać wiele wrażliwych i energicznych osób do tego, że mogą spełnić się, podejmując się tego twórczego i jednocześnie niezwykle odpowiedzialnego zadania" - dodaje aktorka.

Rodzina zastępcza jest formą opieki nad dzieckiem częściowo lub całkowicie pozbawionym opieki rodzicielskiej, zapewniającą mu dorastanie w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Jest alternatywą dla domów dziecka, gwarantującą właściwe warunki rozwoju, przy równoczesnym nacisku na utrzymywanie relacji dziecka z rodziną biologiczną. Dzięki regulacjom prawnym opieka zastępcza to już nie tylko misja i wyraz dobroci serca, ale także prawdopodobnie najbardziej szlachetny i kreatywny zawód świata. Poza wynagrodzeniem rodziny zastępcze zawodowe mogą także korzystać z konsultacji prawnych, pedagogicznych i psychologicznych. Ośrodek Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT, powołany w zeszłym roku przez Urząd m. st. Warszawy, oferuje kompleksowe wsparcie dla rodzin zastępczych - od momentu rekrutacji chętnych do zawodu opiekuna zastępczego, poprzez pomoc w codziennej pracy z dziećmi, delegowanie wolontariuszy, wspierających rodziców, aż po spotkania z psychologami, czy grupy wsparcia itp.

„Opieka zastępcza to prawdziwa praca z misją. Niełatwa, lecz dająca ogromne poczucie spełnienia
i satysfakcji. Dzieci trafiające do rodzin zastępczych zwykle dużo przeszły, często brakuje im prawidłowych wzorców, ponieważ wiele z nich urodziło się i wychowywało w rodzinach, które z różnych przyczyn nie mogły lub nie umiały im tego dać. Szansą na przyszłość jest dla nich przebywanie w otoczeniu pełnym akceptacji, szacunku oraz fachowej opieki. Rodzina zastępcza to sposób na ich swoistą uczuciową odbudowę oraz odzyskanie równowagi i poczucia bezpieczeństwa. Rozpoczęta rekrutacja ma na celu znalezienie osób, które mają chęć, czas i możliwości, by stać się opiekunami zastępczymi" - mówi o kampanii Sylwester Soćko, dyrektor OWROZ PORT.



()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dzieci, opieka zastępcza, opiekunowie zastępczy, rodzicielstwo zastępcze