Wydawałoby się, że Święta sprzyjają wspomnieniom i kultywowaniu tradycyjnych obrzędów, jak pokazują jednak badania CBOS, w domach 65% Polaków nie ma jakichkolwiek tradycji rodzinnych. Wierność zwyczajom dziadków deklaruje jedynie 15% badanych. Około 13% przyznaje, że zarzuciło istniejące niegdyś w danych familiach obyczaje.
W teorii wypadamy znacznie lepiej - aż 74% Polaków sądzi, że powinno się przekazywać młodszemu pokoleniu obyczaje przodków. Osoby przywiązane do rodzinnych zwyczajów częściej obchodzą Boże Narodzenie i Wielkanoc.
Co jedenasty badany deklaruje, że kultywowane są w jego domu zwyczaje kulinarne, przyrządzane są danie tradycyjnej kuchni polskiej, bądź potrawy nieodłącznie związane z określonymi świętami. Rzadziej wymieniana spotkania , biesiady i zjazdy rodzinne (8% respondentów), a także spędzanie wolnego czasu gronie najbliższych (6%) w postaci uroczystych kolacji czy wspólnego muzykowania.
CBOS zapytał Polaków także o zainteresowanie rodzinnymi historiami. 61% respondentów mówi, iż chce poznawać dzieje przodków, 58% twierdzi, że tematy te stanowią przedmiot rozmów w rodzinie. Mimo takich deklaracji jednak niewielu ludzi zna historię krewnych, jakąkolwiek wiedze o pradziadkach posiada zaledwie 11% Polaków, o dalszych przodkach zaś- tylko 3%. 39% ma wiadomości dotyczące faktów z życia dziadków a 32% ogranicza się do znajomości spraw dotyczących rodziców.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »