kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Przemoc w rodzinie - dziś wchodzi w życie nowe prawo
2010/8/1 12:00:00

Dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Wśród jej zapisów znalazł się m.in. zakaz kar fizycznych możliwość, odebrania rodzicom dziecka, gdy jego życie i zdrowie jest zagrożone ułatwienie doprowadzenia do eksmisji używającego przemocy członka rodziny.

Nie oznacza to jednak że za klapsa będzie można stracić dziecko - przekonują zwolennicy ustawy. Takie obawy wyraża bowiem wielu Polaków. Ustawa nie wprowadza jednak sankcji za stosowanie kar fizycznych. Odebranie dziecka rodzicom przez stworzony na mocy nowelizacji "zespół interdyscyplinarny" złożony z pracownika socjalnego, policjanta, przedstawiciela oświaty (pedagog, psycholog) i lekarza bądź pielęgniarki będzie mogło nastąpić w wypadku zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. Rodzice będą też mogli od razu odwołać się od tej decyzji, a sąd rodzinny musi niezwłocznie, w trybie 24-godzinnym, podjąć decyzję zarówno o dalszych losach dziecka jak i o zasadności odwołania rodziców.

Podczas prac nad ustawą wykreślono z niej niektóre najbardziej kontrowersyjne zapisy, takie jak zapis o zakazie "przemocy psychicznej i innych form poniżania dziecka". Ustawodawca uznał, że sformułowanie to jest niejednoznaczne i może powodować nadużycia, ze względu na możliwość nadinterpretacji zachowań rodziców w stosunku do dziecka.

Ustawa budzi jednak kontrowersje. Jej zwolennicy przekonują, że stanie się ona narzędziem pomagającym dzieciom i całym rodzinom, bezradnym dotychczas wobec sprawców przemocy domowej. Przeciwnicy podkreślają, że nawet dotychczasowe prawo rodziło nadużycia i wskazują przy tym na głośne przykłady nieuzasadnionego odbierania dzieci rodzicom, jakie w ostatnich latach miały miejsce w Polsce. Powołują się też na praktyki innych krajów, w których występują zbliżone uregulowania prawne i na drastyczne przypadki rozbicia rodzin wynikające z urzędniczej pomyłki. Również ten zapis został "złagodzony" w czasie procesu legislacyjnego - przyjęto że dziecko można odebrać na jego mocy tylko gdy zagrożenie wiąże się ze stosowaniem przemocy w rodzinie - ma to zapobiec interpretacjom dopuszczającym odebranie dzieci na przykład rodzicom ubogim czy przezywającym różnego rodzaju problemy.

Jakie będą konsekwencje ustawy pokaże życie. Za rok minister pracy i polityki społecznej oraz Rzecznik Praw Dziecka przedstawią Sejmowi i Senatowi informację o jej funkcjonowaniu i skutkach.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: bicie dzieci, dzieci, przemoc w rodzinie, rodzina, ustawa o przemocy w rodzinie


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »